Не з «брама» та «гвардійців». Російський генерал С. Ф. Стельницкий

87

Сьогодні ми хочемо згадати про російського генерала Станіслава Феликсовиче Стельницком (01. 12. 1854 — ?).

Шлях в генерали
Майбутній генерал походив з дворян Віленської губернії, католицького віросповідання. Отримавши освіту в Псковській військовій прогімназії, вступив на службу 07. 06. 1871 р. Закінчив Ризьке піхотне юнкерське училище, був випущений прапорщиком (ст. 19. 12. 1873 р.) в 101-й піхотний Пермський полк.
Штабс-капітан (ст. 24. 10. 1877 р.) С. Ф. Стельницкий — учасник Російсько-турецької війни 1877 – 1878 рр ..
Закінчив на «успішно» Офіцерську стрілецьку школу, капітан (ст. 15. 05. 1887 р.). Стройова кар’єра Станіслава Феліксовича – яскравий зразок руху по службі звичайного армійського офіцера, не «гвардійця» і не «фазана» або «моменту» (тобто генштабиста). «П’ятнадцятирічним» капітаном він не став, але мав тривалий досвід командування ротою (15 років 7 місяців) і батальйоном (8 років 10 місяців).
Між іншим, незважаючи на те, що вищі посади в збройних силах Російської імперії, як правило, займали вихідці з гвардії і «фазани», багато офіцерів, у тому числі найвищого рангу, відбувалися з лав звичайного стройового офіцерства, піднявшись на імперську військову піраміду завдяки своїм талантам і бойовим відмінностей. Серед останніх – генерал від інфантерії Платон Олексійович Лечицкий і генерал від артилерії Микола Іудовіч Іванов.
Полковник (пр. 1901 р.; ст. 17. 10. 1901 р.; за відміну) С. Ф. Стельницкий стає полковим командиром: в період 31. 01. 1904 — 07. 09. 1905 рр. командував 11-м піхотним Сибірським резервним Семипалатинським полком.
Станіслав Феліксович — учасник Російсько-японської війни 1904 – 1905 рр. У період 07. 09. 1905 — 08. 03. 1907 рр. був командиром 2-ї бригади 3-ї Сибірської піхотної дивізії 2-го Сибірського армійського корпусу і за бойові відзнаки стає кавалером ордена Святого Георгія 4-го ступеня (ВП 28. 07. 1907 р.) і Золотого зброї (ВП 12. 05. 1905 р.). Також за відмінності в тій війні він стає генерал-майором (пр. 1905 р.; ст. 07. 09. 1905 р.).
У міжвоєнний період служив командиром 1-ї бригади 32-ї піхотної дивізії, начальником 49-ї піхотної резервної бригади 3-ї Фінляндської стрілецької бригади (з 08. 06. 1910 р.). На чолі останньої він і виступив на Велику війну.
У вогні світової війни
Финляндские стрілки відзначилися в ході переможної для російської зброї Першої Серпневої операції у вересні 1914 р. Так, 10-й Фінляндський стрілецький полк його бригади перебував у колоні — раптово зустрівши супротивника. Комполку наказав своїй частині розвернутися в ланцюг, але комбриг С. Ф. Стельницкий, крикнувши «Яка ланцюг – за мною», сам повів стрільців в атаку. В результаті — 500 убитих германців і лише 16 бійців 10-го полку.
А один з батальйонів 12-го полку бригади С. Ф. Стельницкого, що рухався спільно з кулеметною командою на Сувалки, організував на шосе Августів-Сувалки кулеметну засідку і протягом хвилини знищив німецьку колону.
19-го вересня бригада С. Ф. Стельницкого, взаємодіючи з 4-ї Фінляндської стрілецької бригадою, провела у дер. Гаврихруда вдалий нічний бій, захопивши 3 гармати і закріпивши за собою ліс.
Не дарма А. А. Керсновский, характеризуючи вересневі бої 1914 р. в Серпневих лісах, зазначив бойове хрещення «молодих фінляндських полків», показали пруссакам «свої вовчі зуби».
І велика заслуга в тому належала комбригу генерал-лейтенанту С. Ф. Стельницкому (пр. 03. 05. 1914 р.; ст. 07. 09. 1909 р.; Георгіївським статуту).
У період 24. 09. 1914 — 18. 06. 1915 р. С. Ф. Стельницкий — начальник второочередной 58-ї піхотної дивізії. За відмінності під Перемишлем він стає кавалером ордена Святого Георгія 3-го ступеня (ВП 03. 11. 1915 р.; за відміну начальником 58-ї дивізії). Всього в роки війни цій високим ступенем престижного ордену було нагороджено трохи більше 60-ти чоловік.
І з 18. 06. 1915 р. С. Ф. Стельницкий стає командиром 39-го армійського корпусу, а пізніше – повним генералом (генералом від інфантерії — пр. 13. 01. 1916 р.; ст. 10. 09. 1915 р.; за відмінності в справах). Корпус – активний учасник Наступу 1916 р. Так, 39-й армійський корпус до 24-го травня розгромив, майже знищивши 42-ю гонведную піхотну дивізію, захопивши в полон 654 офіцера і 3611 нижніх чинів, а 26-го травня полонив ще 2500 австро-германців, взяв «кулемети і багату здобич військового майна». 28-го травня, оволодівши після гарячого бою Рожище, з’єднання захопило понад 1000 германців і знаряддя.
У період 14. 09. — 20. 11. 1917 р. С. Ф. Стельницкий командував Особливою армією, прийнявши оперативне об’єднання після провалу «корніловського» виступу. До цього моменту солдатами було заарештовано велику кількість офіцерів штабу (за звинуваченням у підтримці виступу) і розкладання армії йшло все більш швидкими темпами. Восени солдати Особливої армії разом з місцевими селянами почали захоплювати та грабувати панські маєтки. 13. 11. 1917 р. Луцький ВРК фактично захопив владу в місті Луцьк (місцезнаходження армійського штабу), фактично відсторонивши С. Ф. Стельницкого від командування. І останній через тиждень офіційно залишив посаду командувача.
Що потім?
Подальший життєвий шлях колишнього командарма не ясний.
За однією з версій (довідник К. А. Залеського) С. Ф. Стельницкий поступив на службу в армію Української Держави, прийнявши командування 3-м корпусом, і в листопаді 1918 р., після оголошення комкора про приєднання його сполуки до Добровольчої армії, був усунутий від посади гетьманом П. П. Скоропадським. Так, А. В. Денікін у Нарисах Російської смути вказує на цей факт. Але 3-м корпусом армії Української Держави в даний час командував генерал-лейтенант А. В. Березовський, який декларував приєднання корпусу та Одеського району до Добровольчої армії, за що був знятий з посади розпорядженням Директорії УНР 03. 12. 1918 р.).
Польський історик А. Леховський повідомляє, що генерал нібито перебував в армії адмірала А. В. Колчака, а до 1922 р. опинився в Білосток, де служив інтендантом у військовому госпіталі, а потім в банку — і 01. 01. 1924 р. застрелився.
Т. о., однозначної інформації про долю С. Ф. Стельницкого після залишення посади командарма 20. 11. 1917 р. не є.
Серед нагород С. Ф. Стельницкого: ордени Святої Анни 3-го (з мечами і бантом), 2-ї і 1-го ступеня, Святого Станіслава 2-й (з мечами), 1-й (з мечами) ступенів, св. Володимира 4-й, 3-й (з мечами), 2-й (з мечами) ступенів і Білого Орла з мечами, а також (як зазначалося вище) – Святого Георгія 4-го і 3-го ступенів і Золоте зброю.
Автор:Олексій Олейников